Lawenda gdzie sadzić: Praktyczny przewodnik dotyczący sadzenia lawendy, piwonii, aronii i żurawiny

Choć lawenda jest rośliną kojarzoną przede wszystkim z rozciągającymi się na hektary polami Prowansji we Francji, chętnie uprawiana jest również w mniejszych ogrodach, na działkach czy tarasach. Nie ma się co dziwić, wszak lawenda urzeka swoim aromatem, kolorowymi kwiatostanami i rozmaitym zastosowaniem w kuchni, kosmetyce i aromaterapii. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób podejmuje się uprawy tej pachnącej rośliny. W dzisiejszym przewodniku przyjrzymy się nie tylko tematyce sadzenia lawendy, ale także piwonii, aronii i żurawiny, by pomóc Wam stworzyć bajeczne ogrody pełne różnorodnych roślin o niezapomnianych walorach estetycznych oraz użytkowych. Zapraszamy do lektury!

Lawenda gdzie sadzić?

Czy zastanawialiście się kiedyś, gdzie najlepiej sadzić lawendę? Aby się rozwijała i kwitła, potrzebuje przede wszystkim dobrze nasłonecznionego miejsca. Nie bez powodu kojarzy się ją z gorącą Prowansją! Dbajcie więc, aby miejsce, w którym będzie rosła, miało co najmniej 6-8 godzin światła dziennie, najlepiej przez cały dzień. Lawenda wymaga też lekkiego, przepuszczalnego, nieco przesuszonego podłoża. Unikajcie tedy sadzenia jej na glebie ciężkiej czy zbyt wilgotnej, może to spowodować jej zgon.

Piwonia gdzie sadzić?

Piwonia, z kolei, to kwiat, który nie jest tak kapryśny jako lawenda, jednak istnieją pewne zasady, których warto się trzymać, aby cieszyć się jej pięknem. Gdzie najlepiej sadzić piwonię? Stawiajcie na nasłonecznione miejsca, półcieniste, ale zapewnijcie jej ochronę przed silnymi wiatrami, które mogą złamać jej pędy. Podłoże powinno być lekkie, próchnicze, nieco wilgotne, ale przede wszystkim dobrze przepuszczalne. Pamiętajcie również, by odstęp między roślinami wynosił co najmniej metr, gdyż piwonie potrzebują przestrzeni do rozwoju.

Aronia gdzie sadzić?

Aronia to jedna z najłatwiejszych roślin owocowych w uprawie, która nie tylko przyciąga wzrok intensywnymi kolorami, ale również dostarcza zdrowych owoców. A gdzie warto sadzyć aronię? Szczerze mówiąc, ta roślina dostosuje się do nieco większego spektrum warunków, niż lawenda czy piwonia. Można ją sadzić na stanowiskach nasłonecznionych i lekko zacienionych. Gleby, na których się rozwije, powinny być záś przepuszczalne i próchnicze. Oszczędzajcie jej jedynie terenów podmokłych.

Żurawina gdzie sadzić?

Żurawina może być kwiatem niewielu tajemnic, gdyż jej długie, płożące pędy i piękne lilakowe owoce sprawiają, że jej uprawa ma charakter zarówno estetyczny, jak i praktyczny. Żurawina najlepiej rośnie w miejscach, które zapewnią jej cieniste lub półcieniste warunki. Gleba, na której się rozwija, musi być kwasowa, próchnicza i stale wilgotna. Jeśli chodzi o glebę, ważne jest, aby była ona lekka i dobrze przepuszczalna. Dostarczając żurawinie tych warunków, jesteście pewni jej niezwykłego wzrostu.

Podsumowanie

Lawenda chce słonecznego miejsca i przepuszczalnego podłoża, piwonia woli nasłonecznienie do półcienia z przepuszczalnym, próchnicznym podłożem, aronia daje większy wybór – od słońca do lekkiego zacienienia i żyznej ziemi, żurawlina wymaga nieco jakby więcej troski pod postacią cienistego lub półcienistego miejsca i kwasowej, próchniczej gleby.

Teraz już wiecie, gdzie sadzić lawendę, piwonię, aronię oraz żurawinę! Wydaje mi się że tymi informacjami możecie śmiało tworzyć piękne ogrody pełne lawendy i innych cudownych roślin. Spójrzcie teraz na swój ogród już z innym okiem i dajcie mu nowe życie, z radością śledząc rozwój posadzonych kwiatów i krzewów.

Podkreślając istotę położenia roślin w ogrodzie

Jeśli zastanawiacie się, jak rozplanować swój ogród i cieszyć się pięknem kwiatów takich jak lawenda, piwonia, aronia czy żurawina, kluczowym elementem jest umiejętność wyboru odpowiednich warunków uprawy dla każdej z nich. Uprawa lawendy będzie odnosić sukcesy, gdy zapewnimy jej wystarczająco dużo światła słonecznego oraz przepuszczalne i lekko przesuszone podłoże.

Z kolei piwonie najlepiej sadzić w miejscach nasłonecznionych lub półcienistych, chroniąc je przed silnym wiatrem i zapewniając przepuszczalne, próchnicze podłoże. Aronia proponuje nieco większą swobodę, radząc sobie dobrze zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i w półcieniu, wystarczy tylko pamiętać, że gleba powinna być żyzna i przepuszczalna.

W przypadku żurawiny, warto zwrócić uwagę na zapewnienie jej cienistego lub półcienistego miejsca oraz kwasowej, próchniczej i wilgotnej gleby, aby rozwijała się efektywnie.

Dzięki tym wskazówkom możecie stworzyć inspirujący ogród pełen różnorodnych roślin, dbając o ich potrzeby i podążając za wytycznymi dotyczącymi warunków uprawy. Otwórzcie drzwi swojego ogrodu, aby od nowa odkryć jego potencjał i estetykę zawartą w tych pięknych roślinach.

Polecane atrakcje dla Ciebie:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Co zrobić z pestką awokado: kreatywne i ekologiczne pomysły na jej wykorzystanie

Co zrobić z pestką awokado: kreatywne i ekologiczne pomysły na jej wykorzystanie

Awokado to przepyszny owoc o bogactwie wartości odżywczych, wykorzystywany w

Next
Dlaczego hortensja nie kwitnie? Odkrywamy tajemnicę niesfornych roślin

Dlaczego hortensja nie kwitnie? Odkrywamy tajemnicę niesfornych roślin

Hortensje to piękne krzewy, które zdobią nasze ogrody swoimi okazałymi

You May Also Like