Kwiaty cebulowe – czym są i dlaczego warto posadzić je w ogrodzie?

assorted flowers

Kwiaty cebulowe to doskonała dekoracja do każdego ogrodu. Świetnie sprawdzają się na rabatach. Niektóre gatunki mogą być uprawiane również w doniczkach, na balkonach lub w mieszkaniach.

Kwiaty cebulowe wyrastają z cebulek, które pełnią funkcję magazynu. Dzielą się na wiele różnorodnych gatunków i jeszcze więcej odmian. W zależności od gatunku mogą zakwitać wiosną lub jesienią. Z wyjątkiem niektórych roślin jak np. amarylis, który kwitnie zimą.

Kwiaty z cebulek charakteryzują się nie tylko olbrzymią różnorodnością, ale również łatwą uprawą.

Sadzenie kwiatów cebulowych

Sadzenie kwiatów cebulowych nie należy do trudnych zadań. Należy znać kilka podstawowych reguł, aby móc cieszyć się pięknie i obficie kwitnącymi roślinami .

Kwiaty z cebulek lubią stanowiska słoneczne, ewentualnie półcieniste. Trzeba jednak uważać, aby promienie słońca nie były zbyt ostre.

Gleba do ich uprawy powinna być przede wszystkim żyzna i przepuszczalna. Najlepiej jednak unikać gleb piaszczystych i gliniastych, ponieważ istnieje ryzyko, że kwiat w nich zasadzony zakwitnie bardzo ubogo.

Cebulki sadzimy na głębokości równej trzykrotnej wielkości cebulki. Odstępy między roślinami uzależnione są natomiast od ich docelowej wielkości. Kwiat powinien mieć pozostawioną przestrzeń na swobodny rozwój.

Cebulki kwiatów przed posadzeniem warto zaprawić środkiem grzybobójczym, aby zapobiec chorobom grzybowym.

Warto zastosować specjalne koszyczki specjalnymi koszyczkami do sadzenia kwiatów cebulowych, które chronią cebulkę i ułatwiają jej wykopywanie.

Szeroki wybór kwiatów cebulowych znaleźć można w sklepie cebule-kwiatowe.pl.

Pielęgnacja kwiatów cebulowych

Po posadzeniu cebulek kwiatowych należy zadbać o umiarkowaną wilgoć gleby.

Kwiaty cebulowe dzielimy na mrozoodporne i niezimujące w gruncie.

Roślin mrozoodpornych nie należy podlewać w czasie mrozów. Warto je natomiast okryć warstwą ściółki, ale dopiero po pierwszych przymrozkach.

Kwiaty cebulowe, które nie tolerują mrozów należy na zimę wykopać. Jeszcze przed nadejściem mrozów powinno się wyciągnąć cebule z gruntu, oczyścić i osuszyć. Następnie przechowujemy je w ciemnym, suchym i chłodnym pomieszczeniu jak np. piwnica.

W czasie rozkwitu kwiaty cebulowe potrzebują wzmożonego podlewania, warto je też chociaż raz zasilić nawozem wieloskładnikowym.

Kwiaty cebulowe jednoroczne i wieloletnie

Kwiaty cebulowe dzieli się na jednoroczne i wieloletnie.

Kwiaty jednoroczne, jak sama nazwa wskazuje, trzeba wykopywać co roku. Należy to robić po kwitnieniu, ale zanim kwiat wytworzy nasiona. Proces ten może zbytnio osłabić cebulę. Cebulki odpowiednio przechowujemy przez kilka miesięcy. W okresie sadzenia możemy znów wsadzić je do gruntu, aby obficie zakwitły.

Kwiaty cebulowe wieloletnie nie wymagają corocznego wykopywania. Mogą rosnąć kilka lat na tym samym stanowisku i dalej będą wyglądać efektownie i pięknie. Po około 3-5 latach warto je jednak wykopać w celu zmiany ich miejsca.

Popularne gatunki kwiatów cebulowych

  • Tulipany – są to jedne z najpopularniejszych kwiatów cebulowych. Chętnie uprawiane w ogrodach ze względu na swój elegancki wygląd oraz różnorodność odmian. Tulipany mają szeroką paletę kolorów, mogą być również wielobarwne.
  • Czosnki ozdobne – wyjątkowo dekoracyjne rośliny o ciekawy wyglądzie. Mogą osiągać nawet do 1,5 m wysokości. Charakteryzują się kulistym kwiatostanem, składającym się w wielu drobnych kwiatów. Występują najczęściej w różnych odcieniach fioletu.
  • Lilie – pochodzą z krajów Azji Zachodniej i od lat uznawane są za wyjątkowe. Symbolizują czystość, niewinność oraz majestat. Cechuje je niesamowita różnorodność gatunków i odmian.
  • Narcyzy – ich kwiat składa się z sześciu płatków oraz przykoronka. Rosną dziko w Portugalii i Hiszpanii. Występują w kolorze białym lub w różnych odcieniach żółtego. Mogą osiągać 10-60 cm wysokość. Nadają się również jako kwiaty cięte do wazonu. Są popularną ozdobą wielkanocną.
  • Hiacynty – osiągają do 30 cm wysokości razem z kwiatostanem. Ich kwiatostany są owalne, składają się z kilkudziesięciu małych kwiatów i rozciągają się po długości łodygi. Charakteryzują się intensywnym zapachem.
  • Krokusy – są to stosunkowo niskie kwiaty. Dorastają do około 20 cm. Chętnie uprawia się je w ogrodach. Występują naturalnie w Polsce, w Tatrach. Zwiastują wiosnę i budzącą się do życia przyrodę.

 

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Jak zasadzić awokado w domu – krok po kroku

Jak zasadzić awokado w domu – krok po kroku

Chyba każdy z nas choć raz marzył o posiadaniu własnego drzewka awokado w domu

You May Also Like