Jakie kwiaty odstraszają komary: poradnik wyboru roślin do ogrodu i domu

Komary to nie tylko uciążliwe insekty, które potrafią zepsuć ciepły wieczór na tarasie, ale także nosiciele chorób. Naturalne metody odstraszania tych owadów są coraz bardziej popularne, a jedną z nich jest wybór odpowiednich roślin do swojego ogrodu czy domu. Właściwie dobrane kwiaty mogą skutecznie zniechęcić komary swoimi zapachami, a jednocześnie stanowić wspaniałą dekorację naszego zielonego zakątka. Zapraszamy do lektury tego poradnika, w którym znajdziesz sugestie, jakie rośliny posadzić lub jakie doniczkowe kwiaty umieścić w swoim domu, aby cieszyć się spokojem przed komarami.

Wybór kwiatów i roślin odstraszających komary

Zastanawiasz się, jakie kwiaty odstraszają komary? Odpowiedź na to pytanie jest prosta, ponieważ istnieje wiele roślin, które można wykorzystać do tego celu. Warto się z nimi zapoznać, gdyż swym zapachem skutecznie odstraszają nie tylko komary, ale również inne owady.

Lawenda i geranium – kwiaty o silnych zapachach

Pierwszą rośliną, którą warto wspomnieć, jest lawenda. Ten piękny kwiat jest nie tylko dekoracyjny, ale też odstraszający komary dzięki swojemu charakterystycznemu zapachowi. Innym kwiatem, który warto uwzględnić w swoim ogrodzie lub mieszkaniu są pelargonie, czyli popularne geranium. Jakie zapachy odstraszają komary w tych przypadkach? Właśnie intensywny zapach lawendy i geranium będzie skutecznie zniechęcał komary do zbliżania się do tych roślin.

Cytrynowa trawa – naturalny środek przeciwko komarom

Następnym na liście roślin odstraszających komary jest cytrynowa trawa. Jest to roślina odbierających cytrusowy, świeży zapach, który skutecznie odstrasza owady, zwłaszcza komary. Można ją posadzić w ogrodzie lub mieć w doniczce na tarasie czy balkonie.

Krzewy i drzewa, które odstraszają komary

Jeśli masz większy ogród, warto pomyśleć też o krzewach i drzewach, które odstraszają komary. Wśród nich nie można pominąć tamaryszku, który produkuje intensywny zapach, szczególnie wtedy, gdy jest wilgotno. Inne drzewa i krzewy, które warto uwzględnić, to np. rokitnik, świerk lub jodła.

Olejki eteryczne jako alternatywa dla roślin

Czymś, co warto również wiedzieć, jest fakt, że niektóre z tych roślin mają silne olejki eteryczne, które można użyć jako alternatywę dla samych roślin. Wykorzystaj olejki, by rozprowadzić je wokół siedziska czy tarasu – mogą okazać się równie skuteczne w odstraszaniu komarów, jak sam żywy kwiat czy krzew.

Róże i bazylię na ratunek przed komarami

Wśród innych roślin, które pomogą Ci w walce z komarami, warto też zwrócić uwagę na róże i bazylię. Niejednokrotnie bywa, że ich zapach odstrasza komary i inne owady. Choć róża głównie kojarzy się z pięknem swoich kwiatów i kolcami, to jej zapach może skutecznie zniechęcić komary do naszego ogrodu. Bazylię natomiast można próbować posadzić wraz z pomidorami – jej zapach skutecznie odstrasza nie tylko owady, ale również ślimaki.

Podsumowanie

Teraz kiedy już wiesz, jakie kwiaty odstraszają komary, możesz zacząć planować swój ogród lub wybierać doniczkowe rośliny do mieszkania. Pamiętaj jednak, że efekty odstraszania komarów mogą być różne i warto spróbować różnych roślin, aby sprawdzić, które z nich będą najbardziej skuteczne. Sama obecność tych roślin nie zastąpi również mechanicznych zabezpieczeń, takich jak moskitiery czy odstraszacze ultradźwiękowe, ale będą stanowić dodatkowe wsparcie w walce z niechcianymi gośćmi.

Przegląd roślin, które pomogą w odstraszaniu komarów i innych owadów

W artykule omówiliśmy różnorodne kwiaty i rośliny, które mają zdolność odstraszania komarów oraz innych owadów dzięki swoim intensywnym zapachom. Wśród nich wymieniamy:

– Lawendę, która nie tylko jest piękna, ale również efektywnie odstrasza komary swoim aromatem.
– Geranium (pelargonię), kolejną roślinę o silnym zapachu, który zniechęca komary do zbliżania się.
– Cytrynową trawę, znaną z cytrusowego, świeżego zapachu, który odstrasza komary i inne owady.
– Krzewy i drzewa takie jak tamaryszek, rokitnik, świerk czy jodła, które mogą być pomocne w większych ogrodach.
– Róże i bazylię, które oprócz swojego piękna, również potrafią zniechęcić owady swoim zapachem.

Warto także spróbować zastosowania olejków eterycznych z tych roślin jako alternatywnej metody odstraszania komarów.

Pamiętaj jednak, że skuteczność tych roślin w odstraszaniu owadów może być różna, więc najlepiej eksperymentować z różnymi gatunkami, aby znaleźć najbardziej efektywne dla twojego otoczenia. Rośliny te będą stanowiły świetne uzupełnienie dla mechanicznych zabezpieczeń, takich jak moskitiery czy odstraszacze ultradźwiękowe.

Polecane atrakcje dla Ciebie:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Gdzie kupię kwiaty doniczkowe? Poradnik dla miłośników zieleni w domu i ogrodzie

Gdzie kupię kwiaty doniczkowe? Poradnik dla miłośników zieleni w domu i ogrodzie

Kwiaty doniczkowe to doskonały sposób na dodanie życia i koloru do naszych

Next
Niechciane zapachy: Jakiego zapachu nie lubią koty i inne insekty

Niechciane zapachy: Jakiego zapachu nie lubią koty i inne insekty

Zapewne nie raz zdarzyło się, że własne lub sąsiedzkie koty a także różnego

You May Also Like