Jakie drzewa do ogrodu wybrać? Poradnik z uwzględnieniem drzewek, krzewów, traw, róż i obwódek

Wybór drzew i roślin do ogrodu może być kluczowym krokiem w kreowaniu swojego wymarzonego miejsca relaksu. Ważne jest, aby znać swoje potrzeby oraz właściwości poszczególnych gatunków, aby stworzyć harmonijną i funkcjonalną przestrzeń. W tym poradniku pomożemy Ci wybrać idealne drzewa, jak również krzewy, trawy, różne odmiany róż i obwódki do Twojego ogrodu.

Wybór drzew do ogrodu

Na pewno zastanawiasz się, jakie drzewa do ogrodu warto wybrać. Decyzja ta zależy od wielu czynników, takich jak wielkość ogrodu, jego charakter czy Twoje upodobania. Popularne gatunki drzew ogrodowych to na przykład brzoza, buk, dąb, grab, czy lilak. Jeśli natomiast zależy Ci na drzewach owocowych, rozważ sadzenie jabłoni, gruszy, wiśni czy śliw.

Jeśli pragniesz stworzyć miejsce, gdzie dominować będzie zachwycający wachlarz kształtów i barw, warto wziąć pod uwagę jakie drzewka do ogrodu wybrać. Tutaj świetnie sprawdzą się mniejsze drzewka i krzewy – na przykład rosnący zwartymi kępami berberys, tawuła czy hortensja.

Krzewy w ogrodzie – jakie warto posadzić?

Kolejne pytanie, które może spędzać Ci sen z powiek to jakie krzewy do ogrodu warto posadzić. Krzewy mają wiele zastosowań: mogą służyć jako zielone tło, żywopłot lub szybka osłona na przykład przed sąsiadami. W zależności od efektu, który chcesz osiągnąć, warto zwrócić uwagę na rośliny takie jak żywotnik, tuya, trzmielina, jodła czy świerk. Ich zastosowanie w ogrodzie daje niezwykle spektakularne rezultaty.

Strefa relaksu w ogrodzie – eleganckie trawy

Trawy, towarzyszki krzewów i drzew, mogą również odgrywać istotną rolę w ogrodzie. Jakie trawy do ogrodu mogą ułatwić relaks i stworzyć odpowiedni klimat? Tutaj nie ogranicza Cię zbyt wiele reguł – sprawdzi się zarówno wytyczanie ścieżek z pomocą trawników, jak i posadzenie wyższych traw na rabatach. Miskant chiński czy pennisetum bawiące się na wietrze z pewnością wprowadzą w ogrodzie niezwykłą atmosferę spokoju i harmonii.

Obsadzanie miejsca różami

Róża to kwiat uważany za symbol miłości. Nic więc dziwnego, że zastanawiasz się, jakie róże do ogrodu wybrać. Od XVI wieku hodowano w Europie róże damasceńskie, które do dnia dzisiejszego cieszą się dużą popularnością. Proponuję Ci również inne wartościowe odmiany: różę pomponianą, różę ‘Crepuscule’ czy ‘Paul Neyron’. Wybór znowu jest ograniczony jedynie przez Twoją wyobraźnię.

Klimatyczne obrzeża ogrodu

Ostatnim pytaniem pozostaje, jakie obrzeza do ogrodu. Aby podkreślić naturalny charakter rabat czy ścieżek, warto postawić na obrzeża z materiałów naturalnych – drewniane, kamienne, czy wykonane z cegły. Ale również inne rozwiązania, takie jak metalowe obrzeża czy plastikowe, mogą świetnie spełnić swoją funkcję.

Warto dodać że jakie krzaki do ogrodu warto posadzić, to równie istotne pytanie jak dobranie drzew czy traw. Na przykład wszędzie, gdzie chcesz wyróżnić jedną ze stref np. rekreacyjną, patia, skalniak czy oczko wodne warto rozmierzyć to również przez posadzenie odpowiednich krzewów np. takich jak: różanecznik, spiraea czy wiecznie zielony laur pieprzowy.

To tylko kilka wskazówek i propozycji, ale mam nadzieję, że pomogą Ci zdecydować, jaki krzew do ogrodu warto posadzić, jakie trawy wybrać oraz jakie drzewa będą najbardziej odpowiednie. Pamiętaj, że każdy ogród jest inny i wszystko zależy od Twojego gustu, potrzeb oraz klimatu w jakim żyjesz. Jakie drzewa w ogrodzie posadzisz, to tylko początek przygody z uprawą i pielęgnacją, ale efekt końcowy z pewnością będzie wart włożonego wysiłku i czasu.

Artykuł w pigułce: Dobieramy drzewa, krzewy i trawy dla idealnego ogrodu

Wybór odpowiednich drzew do ogrodu zależy od naszych preferencji i wielkości przestrzeni. Postaw na gatunki takie jak brzoza, buk, dąb, grab czy lilak, a dla miłośników owoców – jabłonie, grusze, wiśnie czy śliwy. Warto również pamiętać o mniejszych drzewkach i krzewach, takich jak berberys, tawuła czy hortensja, które wzbogacą ogród o różnorodność kształtów i kolorów.

Krzewy mogą pełnić funkcję zielonego tła, żywopłotu lub osłony. Świetnie sprawdzą się tu żywotnik, tuya, trzmielina, jodła czy świerk. Nie zapomnij również o trawach, które zapewnią relaks i wprowadzą odpowiedni nastrój – miskant chiński czy pennisetum dadzą niezwykły efekt w ogrodzie.

Jeśli marzy się nam romantyczne miejsce z różami, warto postawić na różę damasceńską czy inne odmiany, takie jak róża pomponiana, ‘Crepuscule’ czy ‘Paul Neyron’. Co do obrzeży ogrodu, istotne jest wykorzystanie materiałów naturalnych: drewna, kamienia czy cegły, choć metale i plastik również dobrze się sprawdzą.

Odpowiednio dobrane krzaki także mają znaczenie – różanecznik, spiraea czy wiecznie zielony laur pieprzowy są tylko niektórymi z propozycji. Miej na uwadze własne potrzeby oraz warunki klimatyczne – dobieranie roślin to początek przygody z ogrodem, ale efekt końcowy na pewno będzie zadowalający.

Polecane atrakcje dla Ciebie:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Poradnik dla miłośników storczyków: Jak podlewać storczyka i dbać o jego piękno na co dzień

Poradnik dla miłośników storczyków: Jak podlewać storczyka i dbać o jego piękno na co dzień

Storczyki to rośliny, które zachwycają swoim niezwykłym urokiem i elegancją

Next
Poradnik praktyczny: Jak pozbyć się mrówek i innych nieproszonych gości w ogrodzie

Poradnik praktyczny: Jak pozbyć się mrówek i innych nieproszonych gości w ogrodzie

Czy masz problem z nieproszonymi gośćmi w ogrodzie?

You May Also Like